Léčba a procedury
V Janských Lázních úspěšně léčíme nemoci pohybového aparátu, včetně stavů po úrazech a operacích, nervová a nervosvalová onemocnění, obrny a roztroušenou sklerózu. Výborných výsledků dosahujeme také v léčbě nemocí dýchacího ústrojí jako je astma, či stavů po operacích dýchacích cest. Dále léčíme poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí a stavy po ukončené léčbě různých typů onkologických onemocnění.
Přírodními léčivými zdroji Janských Lázní jsou termální minerální voda a lokální podhorské klima, které jsou využívány v léčebné terapii. Nezanedbatelným faktorem zdárného léčení je také okolní příroda Krkonošského národního parku, poskytující našim klientů nepřeberné možnosti procházek a dalších aktivit
Základem léčby je individuální cvičení s fyzioterapeutem podle doporučení lékaře a aktuálního zdravotního stavu klienta. Využíváme komplexní certifikované metody jako reflexní lokomoci prof. Vojty, Kabatovu metodu PNF, Bobath koncept, basální podprogramy podle Čápové, SM-systém MUDr. Smíška, cvičení v závěsném systému Redcord, McKenzie metodu, analytické protahování a posilování podle svalového testu či vyšetření spasticity aj. Tyto metody doplňujeme specificky zaměřeným skupinovým cvičením a fyzikální terapií, jako je elektroléčba včetně elektrostimulace, magnetoterapie a fototerapie (laser, biolampa).
V našich lázních nabízíme nejmodernější přístrojovou a robotickou rehabilitaci. Přístroj Alter G je určený pro nácvik chůze s programovatelným odlehčením klienta spočívající v antigravitačním efektu, kdy odlehčená chůze evokuje chůzi po Měsíci. Přístroj LiteGait umožňuje nácvik chůze s nastavitelným odlehčením pomocní závěsného zařízení, kdy měřící senzory bezdrátově přenášejí data do tabletu k jejich analýze. Systém Ness L300 Plus reedukuje svalstvo dolní končetiny u klientů s její sníženou motorickou funkcí, např. po mozkových mrtvicích.
Do léčebného plánu zařazujeme masáže a vodoléčebné procedury (vanové koupele, plavání a cvičení v bazénech). K těmto procedurám v balneoprovozu využíváme termální minerální vodu z pramenů Janský a Černý. Složení a teplota vody mají výborné terapeutické účinky. Tímto přírodním léčivým zdrojem je také plněn rehabilitační bazén v lázeňském Aquacentru.
Dalšími léčebnými prostředky, se kterými pracujeme, jsou rašelinové zábaly, parafín, plynové injekce a kineziotaping (aplikace elastických pásek opatřených pryskyřicovým lepidlem, které mohou výrazně zlepšit rozsah pohybu, snížit bolest a otoky). Důraz klademe také na ergoterapii s nácvikem každodenních činností a logopedickou péči. V léčebně je k dispozici klinický logoped, psycholog a sociální pracovník. Naši klienti mají možnost čerpat z širokého spektra procedur předepsaných nebo doporučených lázeňským lékařem, ale také si mohou, podle svého zvážení, vybrat z volně prodejných procedur využívajících přírodního léčivého zdroje nebo prováděných zkušenými terapeuty a maséry.
Nabídka vybraných procedur
Nabídku poskytovaných procedur lze rozdělit do několika základních oblastí.
- Léčebná tělesná výchova – skupinové či individuální léčebné rehabilitační cvičení
- Fyzikální terapie – využívá působení fyzikálních vlastností na lidský organismus
- Balneoterapie – léčba založená na využití termální vody
- Ergoterapie – nácvik soběstačnosti a sebeobsluhy
Individuální fyzioterapie
U indikovaných diagnostických skupin je nejdůležitější součástí léčebného plánu. Využívá všech základních metodik používaných v léčebné rehabilitaci – reflexní cvičení dle Vojty, proprioceptivní nervosvalová facilitace dle Kabata (PNF), metodika cvičení dle Mojžíšové, bazální posturální programy dle Jarmily Čápové, měkké techniky dle Lewitta, škola zad, McKenzie metoda, Bobath koncept, metoda Brunkow, UGUL – závěsné zařízení s individuálním přístupem ke klientovi, využití balančních ploch a míčů a cvičení s pružnými tahy.
Léčebná tělesná výchova – skupinová
Do skupin vybíráme klienty se stejnou či podobnou diagnózou, čímž docilujeme přiměřeného zatížení a ideální náplně cvičební jednotky. Využíváme zde např. SM-Systém MUDr. Smíška, senzomotoriku, dechová cvičení, školu zad apod. Skupinová chůze Provádíme nácvik kvalitnějšího chůzového stereotypu u mobilnějších klientů, skupiny jsou opět členěny podle jednotlivých diagnóz. U mobilních klientů je možno volit varianty individuálních procedur v celém léčebném plánu např. individuální chůze pomocí elektrického stimulátoru Bioness či WalkAide, chůze v závěsu v přístroji LiteGait, individuální dechová gymnastika, apod.
Skupinová chůze
Provádíme nácvik kvalitnějšího chůzového stereotypu u mobilnějších klientů, skupiny jsou opět členěny podle jednotlivých diagnóz. U mobilních klientů je možno volit varianty individuálních procedur v celém léčebném plánu např. individuální chůze pomocí elektrického stimulátoru Bioness či WalkAide, chůze v závěsu v přístroji LiteGait, individuální dechová gymnastika, apod.
K základním procedurám léčebné tělesné výchovy jsou dále předepisovány následující procedury:
- AlterG – antigravitační trenažér pro nácvik chůze s odlehčením vyvinutý v NASA
- Psychologická terapie
- logopedická terapie
- polohování
- zábaly parafínové či peloidní
- suché uhličité koupele
- masáže klasické či lymfatické
- Nordic Walking
- rotoped
- motomed
- elektrický chodník
- kineziotaping
- konzultace se soc. pracovníkem
Fyzikální terapie je součást fyzioterapie, využívající různé formy fyzikálních energií k léčbě a prevenci poruch (jak strukturálních tak funkčních) převážně pohybového systému.
V rámci fyzikální terapie poskytujeme tyto procedury:
- SIS – super indukční systém
- motodlaha
- bioptronová lampa
- lymfoven
- diadynamic
- laser
- magnetoterapie
- Phyaction
- stimulace el. proudy
- ultrazvuk
- VAS 07
Balneoterapie neboli vodoléčba je důležitou součástí léčebné péče, zmiňujeme se o ní podrobněji v této části. Balneoterapie v našich lázních je založena na využití termální minerální vody. Zdrojem je Janský a Černý pramen, který vyvěrá přímo pod budovou Lázeňský Dům. Touto léčivou vodou jsou napouštěny všechny bazény v areálu lázní a využívají ji veškeré vodoléčebné procedury.
K vodoléčebným procedurám náleží:
- perličkové koupele
- vířivé koupele
- uhličité koupele
- částečné vířivé lázně
- skotské střiky
- subaquální (podvodní) masáže
- skupinové cvičení v bazénu
Bazén Lázeňský Dům
Původní historický bazén se nachází v přízemí Lázeňského Domu. Vedle velkého bazénu se nachází ještě malý bazén, sloužící pro cvičení ve vodě. Voda v malém bazénu je přihřívána z důvodu pobytu imobilních klientů.
Bazén Aquacentrum
Aquacentrum se nachází za Lázeňským Domem. Naši hosté mají pohodlný přístup do bazénu výtahem ze spojovací chodby mezi Lázeňským Domem a hotelem Terra nebo přímo z Obchodní ulice. Bazén má asymetrický tvar, jeho vodní plocha je cca 230 m², hloubka od 1,2 do 1,5m. Je zásobován termální vodou z léčivých pramenů Janského a Černého. Součástí bazénu jsou vodní atrakce jako vodní clona, protiproud, masážní a perličková lůžka a dvě vířivky, z nichž jedna je umístěna na venkovní terase.
Tato širokospektrá léčebná metoda činí neoddělitelnou součást lázeňských procedur. Ergoterapie je profese, která se zaměřuje na podporu zdraví a celkové pohody jedince prostřednictvím zaměstnávání. Usiluje o zachování a využívání schopností jedince potřebných pro zvládání běžných denních, pracovních, zájmových a rekreačních činností u osob jakéhokoli věku s různým typem postižení (fyzickým, smyslovým, psychickým, mentálním nebo sociálním znevýhodněním). Podporuje maximálně možnou participaci jedince v běžném životě, přičemž respektuje plně jeho osobnost a možnosti.
Individuální ergoterapii provádí diplomovaný ergoterapeut a postupuje individuálně a cíleně podle potřeb klienta. Soustředíme se na nácvik sebeobsluhy a přesunů samostatnosti při běžných denních činnostech za využití kompenzačních pomůcek. Dle možností klienta probíhá cílený nácvik nebo zdokonalení hrubé a jemné motoriky rukou, a to formou výtvarných a pracovních činností. Využíváme veškerých možných dostupných materiálů a postupů, upravených k potřebám klienta.
K dispozici máme i nejnovější robotický systém – Gloreha, který podporuje obnovu kloubní a funkční hybnosti ruky. Dále používáme interaktivní rehabilitační zařízení SUNBALL a HomeBalance.
Při skupinové ergoterapii využíváme výtvarných a pracovních činností. Používáme veškerých možných dostupných materiálů a postupů, upravených k potřebám klienta.
Antigravitační trenažér Alter G
Přístroj pro nácvik chůze s programovatelným odlehčením spočívající v antigravitačním efektu, kdy lze nastavit snížení tělesné hmotnosti klienta až na 20 % jeho váhy, takže je nadnášen, jako by chodil po Měsíci.
Zařízení funguje na principu rozdílů tlaku vzduchu metodou vyvinutou v NASA. Je určen k rehabilitaci osob po úrazech, ortopedických operacích a neurologických pacientů.
Cvičení v bazénu
Cvičení ve vodě má na rozdíl od toho suchozemského výhodu v tom, že voda nadnáší a intenzivní trénink tak nepředstavuje velkou zátěž pro klouby a páteř.
Cvičení v závěsu v kabině Ugul
Zařízení umožňuje terapeutům pomocí systému lan a popruhů cvičit s klientem v odlehčení.
Lze procvičit tělo jako celek nebo jen jeho konkrétní část. Prostřednictvím tohoto systému je dosaženo provedení cviků v maximálním rozsahu i bez plného zatížení, čímž také dochází ke snížení bolestivosti.
Elektroléčba
Elektroléčba patří k fyzikální terapii, při které je využíván léčebný účinek různých forem elektrické energie.
Elektroléčba v převážné míře využívá své analgetické účinky, často zlepšuje krevní cirkulaci a výživu tkání, tlumí zánětlivou aktivitu a usnadňuje tak pohybové funkce.
Elektroléčba – Extremiter
Přístroj pro vakuově-kompresní terapii horní nebo dolní končetiny.
Střídáním podtlaku a přetlaku dochází ke zlepšení prokrvení, vyživování tkání, podporuje se opětovné otevírání cévních spojení a zmenšení otoků.
Ergoterapie
Kombinuje fyzický a mentální trénink, napomáhá zvyšovat svalovou sílu, zlepšovat koordinaci a rozvoj kognitivních funkcí.
Provádí se pomocí cviků nebo interaktivního rehabilitační zařízení na principu biologické zpětné vazby pro fyzioterapii, ergoterapii i specializovanou neurorehabilitaci.
Funkční elektrostimulace
Přístroj pro rehabilitaci osob se sníženou funkcí v oblasti dolní končetiny.
Pomáhá zlepšovat krokový cyklus díky stimulaci svalů umožňující dorziflexi, stabilizaci kolene anebo stimulaci hamstringů s kvadricepsem v závislosti na deficitu dolní končetiny. Systém tak napomáhá zdokonalit chůzi. Systém podporuje princip neuroplasticity na základě aferentní stimulace CNS, reedukuje správné zapojení svalů, zachovává nebo zlepšuje rozsah pohybu, zlepšuje svalový tonus a zlepšuje lokální prokrvení.
HomeBalance
Je interaktivní systém pro terapii poruch rovnováhy a koordinace pohybu, který využívá biologické zpětné vazby.
Inhalace
Inhalace je vdechování vodní páry z minerální vody nebo solné roztoky.
Teplo prokrvuje sliznici a účinné látky se mnohem lépe dostávají do těla a pomáhají bojovat s onemocněním. Efekt není pouze lokální, díky krevnímu oběhu se aktivní látky či léčivo dostává do celého organismu, takže inhalace pomáhá nejen na kašel či rýmu, ale podílí se i na zlepšení naší imunity. Pokud své dýchací cesty udržujeme zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií.
Kineziotaping
Jedná se o terapii pomocí pružných samolepících pásek aplikovaných na kůži, která Vás může ochránit před zraněním při sportu nebo pokud k němu již došlo, podpoří proces hojení.
Laserová terapie
Při laserové terapii se využívá charakteristických vlastností laserového paprsku.
V závislosti na parametrech aplikovaného laseru dochází v ozářené tkáni k místnímu zvýšení teploty, k biochemickým reakcím na makromolekulární úrovni nebo k urychlení reparačních mechanismů. Je nutné zmínit také jeho výrazný protizánětlivý a analgetický efekt.
LiteGait
Zařízení LiteGait je určeno pro pacienty s potřebou odlehčení tělesné hmotnosti, podpory rovnováhy a stability k nácviku chůze s pomocí pohyblivého pásu či na zemi.
Magnetoterapie
Terapie má protizánětlivý a analgetický účinek, zlepšuje prokrvení ošetřované oblasti a snižuje svalové napětí.
Indikací k magnetoterapii jsou onemocnění pohybového aparátu, především onemocnění degenerativní a zánětlivá.
Motomed
Pohybová léčba pomocí motomedu umožňuje provádět pasivní pohyby s podporou motoru a aktivní cyklické pohyby, podobně jako na kole.
I při minimální zbytkové síle, se uživatelé mohou efektivně účastnit aktivního tréninku a to střídáním aktivního a pasivního tréninku.
Motodlaha
Léčebná rehabilitace pomocí motorových dlah (ramenní, kolenní).
Slouží především k zamezení poškození v důsledku imobilizace, včasnému obnovení nebolestivého pohybu kloubů a urychlení průběhu terapie s dobrým funkčním výsledkem.
Nácvik chůze
Individuální nebo skupinový nácvik chůze, zaměřený k naučení se používaní kompenzačních pomůcek, nebo obnovení mobility.
Oxygenoterapie
Oxygenoterapie je léčba pomocí inhalace kyslíku, který je považován za léčivo. Tato terapie pomáhá nemocným s plicními i mimoplicními chorobami.
Parafínová lázeň
Parafínová lázeň je vhodná při potížích s klouby nebo revmatem. Navíc zanechá pokožku neuvěřitelně jemnou.
Perličková koupel
Koupel, při které se ve vaně vytváří ve vodě perličky vzduchu, které mají masážní efekt.
Rašelinový zábal
Rašelinový zábal je vyhledávaná a osvědčená procedura s přírodní rašelinou, která přináší úlevu od chronických bolestí kloubů a páteře.
Skupinové cvičení SM-systém MUDr. Smíška
„Stabilizační a Mobilizační Systém“ (SM-systém) se opírá o 34 let klinických zkušeností s touto cvičební metodou u klientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti a u pacientů s akutními výhřezy plotének a u skolióz.
Cvičení má velký význam také v prevenci a léčbě poruch velkých kloubů a nožní klenby. Tuto metodu využívají i vrcholoví sportovci jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít degeneraci páteře a kloubů.
Skupinová ergoterapie
Slouží pacientům k zdokonalení jemné motoriky a aktivit běžného života nebo ke zlepšení kognitivních funkcí.
Subakvální masáž
Subakvální masáž patří mezi vodoléčebné procedury.
Využíváme při ní relaxační působení vody a působení proudu vody pod tlakem, kterou aplikujeme na tělo z masážní trysky. Při této masáži je člověk celý ponořen ve speciální vaně, v příjemně teplé vodě což působí na celkové uvolnění svalů a kloubů.
Suchá uhličitá koupel
Podstatou suché uhličité koupele je uzavření těla (mimo hlavy a ramenního pletence) do speciálního plastového vaku, naplněného čistým oxidem uhličitým, ve kterém člověk odpočívá.
Fyziologickou reakcí je rozšíření všech cév až po vlásečnice se současným zvýšením obsahu kyslíku v krvi. Tím dochází k dokonalému prokrvení pokožky, svalstva, všech orgánů a mozku dobře okysličenou krví.
Uhličitá koupel
Jedná se o vodoléčebnou proceduru, která se provádí ve speciální vaně. Ta se plní minerální vodou s vysokou koncentrací oxidu uhličitého.
Vstřebávání oxidu uhličitého má za následek roztažení cév a tedy zvýšené prokrvení tkání. Tato skutečnost způsobuje zvýšení množství kyslíku v krvi a dochází k dokonalému prokrvení pokožky a svalstva a zásobení všech orgánů včetně mozku dobře okysličenou krví.
Vířivá koupel
Mechanické víření teplé vody masíruje části těla ponořené do vany.
Vířivá koupel je vhodná k léčbě poúrazových a pooperačních stavů, bolestivých afekcí pohybového systému. Intenzivní masáž v příjemně teplém vodním prostředí odlehčí namáhaným svalům i kloubům, přinese pocit uvolnění.
Vojtova metoda
Cílem této rehabilitační metody je vyvolat či obnovit vrozené svalové vzorce, které umožňují kvalitní stoj a chůzi u klientů s dětskou mozkovou obrnou, po CMP a s jinými neurologickými onemocněními.
Tlakem na specifické body na těle je tělo stimulováno k určitým vrozeným pohybům. Kromě samovolné pohybové aktivity dochází současně k fyziologické aktivaci bránice a svalů břišní stěny, pravidelnému hlubokému dýchání, upravení tepové frekvence, pozitivní stimulaci nervových center a celkovému zlepšení mentální aktivity.